Sõna shindo tähendab jaapani keeles "südame teed“, „hinge juhatust“. Shindo® meetodi looja on jaapanlanna Kazuko Kuratomi. Meetod sündis isikliku kannatuse taustal, kui Kazuko Kuratomi tütre haigusseisundi raviks ei leidunud abi allopaatilisest meditsiinist. Shindo® meetod kätkeb endas massaaži, venitus- ja lõõgastusharjutuste süsteemi, mille eesmärgiks on keha ja meele tasakaalu saavutamine. Shindo teeb eriliseks täielik kohalolek, heatahtlik suhtumine endasse ja toetav puudutus.

Shindo venitusharjutused aitavad avada ja tasakaalustada energiameridiaane, korrastades nii kogu kehasüsteemi. Shindo venituste seeriad leevendavad selja-, õlavöötme-, kaelavalu ja pingeid, neist on abi liigeste piiratud liikuvuse korral. Shindo harjutuste toimel taandub stress, paraneb uni, vere- ja lümfiringe, väheneb ärevus. Lõõgastunud kehas käivitub organismi enesetervendusvõime. Harjutused parandavad rühti ja tasakaalustavad närvisüsteemi. Venituste igapäevane praktiseerimine suurendab vastupanu haigustele ja stressile, samuti aitab ennetada meeleoluhäireid. Shindo süsteemis on kolm erinevat venitusharjutuste seeriat, igal oma erilisem toime.

Tuntuimad on shindo kuus meridiaanivenitust, mis mõjutavad eelkõige ülakeha, sise- ja seedeelundkonda ja tasakaalustavad eluenergia voolu kehas. Shindo venitusasendid mõjuvad tervendavalt, aidates vabastada kehasse takerdunud või sinna talletunud lahendamata jäänud emotsionaalseid laenguid.

Jomon'i seerias kasutatakse keerdus asendeid, mis parandavad vasaku ja parema ajupoolkera vahelist suhtlust ja mõjuvad tervendavalt liigestele ja kõõlustele. Jomon'i toimel paraneb koordinatsioon, tasakaalustub närvisüsteem, suureneb loovus. Jomon'i harjutustest on abi sundasendist või kutsehaigustest tingitud vaevuste leevendamisel. Harjutused aitavad tasakaalustada paremat ja vasakut kehapoolt, leida ja tajuda keha kesktelge.

Sonkyo kükk ja venitused on efektiivsed puusa- ja kõhupiirkonna lõdvestamisel ning üla- ja alaselja vaevuste korral. Sonkyo kükki saab kasutada nii vaagnapõhjalihaste lõdvestamiseks kui ka nende treenimiseks. Sonkyo venitusteseeria abil saab edukalt vabastada puusapiirkonda kuhjunud füüsilisi ja emotsionaalseid pingeid. Harjutusi sooritatakse põrandal, selga sobivad õhku läbilaskvad mugavad riided, kasuks tulevad varvassokid.

Venitusharjutusi juhendajaga tehes on oluline osa toetaval massaažil – juhendaja ja juhendatava roll on võrdväärne, vastastikune mõju muudab venituse tõhusamaks, kui samu venitusi üksi tehes. Toetus aitab venituses sügavamalt lõdvestuda ja avaneda. Toetavat massaaži tehakse läbi liniku (jaapani kkeeles tenugui), mis on piiriks toetaja ja praktiseerija maailma vahel. Shindo's on oluline vastastikune austus ja tähelepanu. Grupis tekkiv sünergia võimendab venitusharjutuste positiivset mõju veelgi. Shindo venitusharjutustel on sisemiselt soojendav toime, mistõttu nad sobivad väga hästi Eesti kliimasse. Shindo tunnis kombineerime erinevaid venitusseeriaid: teeme vaheldumisi shindo, jomon'i ja sonkyo harjutusi. Tunni ülesehitus kujuneb kohaletulnute vajadusi arvestades. Tunnis mängib taustaks rahustav muusika.

Shindo algkursus

Kursusel õpime õigesti sooritama kuut shindo venitust, mis on suunatud kaheteistkümnele siseelundi energiameridiaanile. Õpime õigesti hingama ja hingamise abil suunama oma energiat, et esialgu pingutavas venitusasendis leida võimalus lõdvestumiseks. Lõõgastus on oluline, sest enesetervendusvõime aktiveerub vaid lõõgastunud kehas. Venituses püsimise ajal õpime kogema heatahtlikku tähelepanelikku kohalolekut ja usaldust oma keha vastu. Õpime, kuidas toetava massaaži vastuvõtmine süvendab venituse mõju, sest shindo toimib kõige tõhusamalt koostöös.

Shindo jätkukursus

Shindo jätkukursusele on oodatud kõik, kellel on olemas varasem kogemus shindo venitusasendites püsimisel. Jätkukursusel me praktiseerime süvendatult 6 venitusasendit: õpime asendites pikemalt püsimist, hingamise teadlikku suunamist kudedes ja sügava lõdvestusseisundi esile kutsumist nii kehas kui ka meeles. Teeme paarisvenitusi, samuti kasutame harjutuste tegemisel abivahendeid.