fbpx

 

Meeleolu. See joogatund on vaid Sinu jaoks, keskendu endale, ära võrdle end kaasõpilastega ja mis põhiline ― ka endaga. Joogas ei ole kohta kriitikale. Ole enda vastu leebe, iga päev on erinev, mõnel päeval suudad enamat, teisel vähem, see kõik on loomulik. Jooga on väga mitmekülgne protsess, luba sellel rahulikult kulgeda ja areneda. Võid igal võimalusel sulgeda silmad ja tunnetada oma keha. Keskendu rahulikult ja mõnuga iseendale. Las kogu maailm jääb saali ukse taha.

Pingutus. Tee igat harjutust täpselt nii nagu Sulle mugav on, nii kui on valus, peatu. Tahtejõuga ei ole vaja end sundida. Vastuseis on energia kadu, võitlemise asemel hinga pingesse, aksepteeri, suhtu leebelt ja see kaob. Jooga ei ole võistlus ei teiste ega endaga. Pinguta optimaalselt, aga ära pingesta. Olgugi, et harjutused on füüsilised ja võimalik, et ka rasked, siis Sul peaks olema mugav neid teha ja asendis mõnus olla. Naeratuseni mõnus. Selle jaoks ongi sügav hingamine ja lõdvestumine, ka aasanas. Tee harjutusi rahulikult, ära kiirusta – aasanasse minnakse, aasanas ollakse ja aasnast tullakse välja – see kõik on teadlik ja rahulik. Jälgi oma keha, hinga ja ole leebe.

Puhtus. Soovitav on enne joogatundi pesta, et puhta ja värskena joogatada. Voolav vesi puhastab ka energeetiliselt päeva jooksul kogunenud mõtted ja emotsioonid. Juhul kui soovid pärast joogatundi pesta, siis tee seda vähemalt 90 minutit hiljem, et mitte maha pesta kõike head energiat, mida kogunud oled.

Enesetunne. Soovitav on kaks tundi enne joogatundi mitte süüa, et harjutustest oleks maksimaalne kasu ja nii on ka endal kergem tundi kaasa teha. Soovitav on joogatunniks prillid ära võtta, et keha saaks end võimalikult vabalt ja mugavalt tunda. Kui terveks tunniks ei soovi prille ära võtta, siis kindlasti on see soovitav lõpulõdvestuse ajal. Samuti on soovitatav ära võtta ehted ja kell, et tunneksid end võimalikult vabalt ja energia saaks takistusteta liikuda. Tule joogatundi eelarvamusteta, sest nii saad maksimaalse kasu, olgu see puhtalt füüsiline treening või vaimne kogemus. Ära lase meelel takistada oma keha kogemust.

Riietus. Riietu mugavalt, mitte liialt ümber riietes, soovitavalt naturaalsetes materjalides (puuvill, linane). Sobivad hästi pehmed dressid, retuusid ja t-särk või pluus. Lõpulõdvestuseks võid end katta soojema riietuseseme või õhukese tekiga, jalga panna sokid vastavalt soovile.

Hääl. Kui joogatunnis lauldakse alguse- ja lõpumantrat, siis laula julgelt kaasa, hoolimata sellest, mida tead arvavat oma hääle kõla ja viisipidamise kohta. Helid on vibratsioon ja sanskritikeelsete mantrate laulmine tervendab ja tasakaalustab Sind seestpoolt. Sõnu saad küsida oma õpetaja käest.

Abivahendid. Võid võtta kaasa meditatsioonipadja, et toetada oma istumist rätsepaistes (hingamisasendid ja alguse- ja lõpumantrad). Samuti kui Sul on tundlikumad põlveliigesed, aitab väike tekk teatud asendites pehmendada survet.

Suhtlemine. Küsi ja räägi julgelt enne või pärast tundi. Joogatund on mõeldud keskendumiseks ja kõik tekkivad küsimused, mis puudutavad harjutusi, on soovitatav esitada pärast tundi. Õpetaja vastab alati lahkelt kõikidele Su küsimustele. Väga tähtis on rääkida oma muredest ja hirmudest seoses joogaga, sest vaid nii saab õpetaja Sind suunata ja Sulle selgitusi jagada. Liiga ei tohi endale mitte mingil juhul teha, õpetaja saab Sind alati aidata, et leida just Sulle sobiv harjutuse alternatiiv, kui mõni asend üldse ei sobi.

Tervis. Teavita õpetajat, kui Sul on probleeme südamega, vererõhuga, kui Sul on olnud mõni vigastus, trauma, operatsioon või veel miskit, mida pead tarvilikuks märkida. Kindlasti maini ka õpetajale seda, kui oled lapseootel. Joogatund paneb energia liikuma ― soovitatav on juua taimeteed või puhast vett pärast joogatundi. Vahetult peale joogatundi väldi suuri füüsilisi pingutusi, joogaharjutusi tehes täidedakse siseorganid verega, füüsilise pingutuse ajal läheb see veri lihastesse ja joogatunnist saadud kasu kaob.

Regulaarsus. Parima tulemuse kehale, meelele ja vaimule saad järjepidevusega. Jooga on suurepärane kogemus, mida ainult Sina ise saad teostada, kui seda pidevalt praktiseerid.

Vaata ka praktiline info